Ayaş ilçe - Ankara Ayaş ilçesi Resimleri tanıtımı..

2009-03-02 21:58:00

Ayaş :
Kent merkezine 58 km uzaklıktaki Ayaş İlçesi kaplıcaları ile ünlüdür. Karakaya Kaplıcası ile 23 km batısındaki Ayaş içmelerinin mineralli ve radyoaktifli suları sağlık açısından önemli bir zenginlik kaynağıdır. Karadere Bağları, Ova Bağları, Arıklar Bağları, Kirazdibi Bağları ilçenin diğer tabiat varlıklarıdır.

Ayaş İlçesi Ankara’nın batısında şirin ve tarihi bir ilçedir.Ankara’ya uzaklığı 58 km.dir. 2007 Yılında yapılan adrese dayalı nüfus sayım sonuçlarına göre İlçe merkezinde 5646 kişi yaşamakta olup köyleri ile birlikte nüfusu 13.159 kişi olarak belirlenmiştir.
      Ayaş 5216 sayılı yasa gereğince Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine girerek metropol ilçe olmuştur. Ayaş’a bağlı köylerden Bayram Köyü,Başayaş köyü,Başbereket Köyü,Ortabereket Köyü,Tekke Köyü ile Gökler Köyü yasa gereği köy statüsünden çıkartılarak ilçeye bağlı birer mahalle olmuşlardır.
      İlçeye bağlı Belediyelik olan Sinanlı,Oltan ve Çanıllı beldeleri de yeni çıkan yasa gereğince nüfusu 2000 in altında olmasından dolayı belediyelik den çıkartılarak köy konumuna getirilmişlerdir. Ayaş ilçesinin diğer köyleri de Akkaya Köyü,Bayat Köyü,Evci Köyü,Feruz Köyü,Gençali Köyü,Gökçebağ Köyü, Ilıca Köyü,İlhan Köyü,Uğur Çayırı Köyü ve Yağmurdede Köyüdür.
      Ayaş zenginlikleri,Tarihi eserleri,Kültür varlıkları şifalı kaplıca ve içmeceleriyle de ünlüdür.İlçe ayrıca Ankara’nın ve Türkiye’nin sebze ve meyve üretim merkezidir. Yetiştirdiği ürünlerden özellikle dut’u ve domatesi çok lezzetli ve meşhurdur.. Son yıllarda Napolyon kirazı da ün kazanmıştır .Ayrıca kavunu,karpuzu,salatalık ve biberi de ürettiği sebze ve meyveleridir. 

1366
0
0
Yorum Yaz