Yeni Hyundai H1,Özellikleri, Resimleri,Yeni Hyundai'lar,Star

2007-11-11 22:37:00

Türkiye’de ilk kez 1998 yılında minibüs modeliyle satışa sunulan ve 2002 yılından itibaren de Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretilmeye başlanan Starex modelinin yerine geçecek olan yeni “H-1”, 2008 yılının ilk çeyreğinden itibaren ticarette dengeleri değiştirmeye hazırlanıyor. Yeni H-1, Starex modelinin aksine Güney Kore’den ithal edilmeye başlanacak.

Yepyeni bir üretim platformu kullanılarak geliştirilen H-1’de ilk olarak baştan aşağıya yeniden hazırlanan dış ve iç tasarım hemen göze çarpıyor. Çok daha kaslı, dinamik, akıcı, şık ve seçkin hatlara kavuşan H-1’in ön bölümünde daha büyük hale getirilen gözyaşı formundaki ön farlar ve ön ızgara ilk bakışta dikkat çekiyor. Ön farlardan başlayıp kaputa ve ön cama kadar devam eden çizgi, yeni H-1’in karakter çizgisini oluşturuyor. Artık daha köşeli hatlara sahip olan arka kısımdaysa, stoplar dik olarak konumlandırılmış. H-1’de gerçekleştirilen en önemli yeniliklerden biri olarak, her iki tarafta da bulunan ve arka bölüme istendiği gibi ulaşılabilen gizli kayar kapı gösterilebilir.

5125 mm uzunluk, 1920 mm genişlik, 1935 mm yükseklik ve 3200 mm’lik dingil mesafesi ile yerine geçtiği modele göre daha büyük boyutlara sahip olan H-1’de önde hem tek koltuk sırası hem de çift koltuk sırası olan 2, 3, 5 ve 6 kişilik Van ve Camlı Van versiyonları bulunuyor. H-1’in özellikleri saymakla bitmiyor. Yeni araçta joystick tipi vites kolu, auxiliary ve USB bağlantısıyla MP3 ve WMA müzik formatlarını destekleyen ve isteğe bağlı olarak Bluetooth ile alınabilen gelişmiş müzik sistemi, yol bilgisayarı, EBD destekli ABS fren sistemi ve opsiyonel olarak sunulan ESP, yeni H-1’in ilk etapta sayılabilecek yenilikleri arasında bulunuyor.

Yeni H-1 satışa sunulduğu zaman, Hyundai’nin artık diğer modellerinde olduğu gibi Start, Team, Select ve Style isimli donanım seçeneklerine sahip olacak. H-1’in bu donanım paketleri, toplam 18 ayrı ekipman versiyonuyla satın alınabilecek. Böylece H-1’in her türlü isteğe ve beklentiye en iyi şekilde cevap vermesi sağlanacak.

Hyundai H-1’de ilk etapta yeni teknolojiyle geliştirilen ve bir önceki motora göre özellikleri yenilenen 2.5 litre hacminde CRDi-VGT common-rail turbo dizel motor bulunuyor. Değişken geometrili turbo beslemesi sayesinde daha yüksek güç elde edilip daha düşük yakıt tüketimine kavuşan bu motor, geniş bir devir aralığında daha yüksek verim sunuyor. 3800 d/d’de 170 PS maksimum güç üreten 2.5 CRDi-VGT motor, 2000-2500 d/d arasında da 40 kgm’lik (393 Nm) maksimum torka sahip. Bu motor 5 ileri manuel şanzıman ile satın alınabilecek.

Hyundai H-1’in önde yer alan bağımsız çift salıncak ve torsiyon çubuklu süspansiyonu, arkada bulunan yaprak yaylı süspansiyon ile birleşince, hem boş hem de yüklüyken oldukça konforlu ve güvenli bir sürüş elde edilmesini sağlıyor.

H100 Kamyonet
Hyundai’nin 7. Ticari Araçlar ve Aksesuarları Fuarı’nda sergilediği yeni H-1’in yanı sıra 2004 yılında yenilenen yüzüyle satışa sunulan H100 Kamyonet de tek ve çift kabinli versiyonlarıyla stanttaki yerini aldı.

Türk esnafının tüm yükünü rahatlıkla taşıyan, kompakt boyutları sayesinde her yolda rahatlıkla manevra yapabilen ve konforuyla sürücüsünün yüzünü güldüren Hyundai H100 Kamyonet Güney Kore’den ithal ediliyor. İlk kez 1993 yılında Türkiye yollarına çıkan ve bugüne kadar 35 bin adetten fazla satılan H100 Kamyonet’in müşteri kitlesini oluşturan iş alanları arasında inşaat sektörü, meyve ve sebze halleri, mobilya mağaza ve imalat şirketleri, dağıtım ve lojistik firmaları ve beyaz eşya sektörü başta geliyor.

H100 Kamyonet’te 94 HP maksimum güç üreten 2.5 litre hacminde turbo dizel motor bulunuyor. 94 PS’lik maksimum gücü ve 22,5 kgm’lik (221 Nm) maksimum torku sayesinde üstün bir çekiş performansı yakalayan H100 Kamyonet’in 1.610 kg’a kadar taşıma kapasitesi bulunuyor. H100 Kamyonet’ler 3 veya 6 kişilik oturma alanı sunan tek veya çift kabinli karoser ile kasalı veya kasasız seçenekleriyle satılıyor.

Starex Kamyonet
H100 Kamyonet’e göre daha büyük boyutlara sahip olan Starex Kamyonet de aynı şekilde Güney Kore’den ithal ediliyor. Elektrikli camlar, direksiyon yükseklik ayarı, ön ve arka sis farları, elektrikli ve ısıtmalı yan dikiz aynaları ve merkezi kilit gibi konfora yönelik birçok donanıma sahip olan Starex Kamyonet’te, 100 PS maksimum güç ve 23 kgm (226 Nm) maksimum tork üreten 2.5 litre hacminde turbo dizel motor bulunuyor. Daha çok inşaat sektörü ve ekmek fırınları tarafından tercih edilen Starex Kamyonet, isteğe bağlı olarak kasalı ve kasasız versiyonlarıyla alınabiliyor.

2572
0
0
Yorum Yaz